Trzy niezbędne zasoby do realizacji projektów IT

Komentowanie nie jest możliwe 21 czerwca 2012

Każda firma planująca inwestycje informatyczne powinna kalkulować swoją zdolność do realizacji projektów IT. Nie od dziś wiadomo, a praktyka ciągle potwierdza, że inwestycje IT w oprogramowanie i sprzęt potrafią być bardzo zasobożerne. Projekty IT konsumują nasz czas, energię i środki finansowe. Stan tych trzech zasobów i ich wzajemne korelacje wpływają istotnie na żywotność projektu. Czy Twoja firma może sobie pozwolić na realizację i wdrożenie projektu IT?

Niezbędny zasób projektowy nr 1: CZAS

Ze wspomnianych trzech zasobów projektowych najbardziej krytycznym jest czas. Każdy projekt, etap czy zadanie projektowe wymaga określonego czasu na realizację. Zwykle określa się także ostateczny czas na zakończenie, tak zwany deadline. Zmiana czasu realizacji, lub też przesunięcie deadline są możliwe, a wszelkie zmiany pozostawiają swój odcisk w pozostałych dwóch zasobach: energii i środkach finansowych.

O ile da się z łatwością odsuwać terminy realizacji w nieskończoność, to bardzo trudno się je skraca, a jeszcze trudniej nadrabia. Dlatego bardzo ważnym etapem jest przygotowanie projektu IT do realizacji. Tutaj każda minuta planowania oszczędzi 3 minuty w realizacji. Rzeczywiste przełożenie może być inne, ale dobrze zaplanowane i przygotowanie do realizacji projektu IT pomoże w optymalnej konsumpcji energii i wykorzystywaniu środków finansowych.

Niezbędny zasób projektowy nr 2: ENERGIA

Nieco trudniejszym zasobem jest energia niezbędna do zakończenia projektu. Realizacja projektu IT wymaga poświęcenia wiele energii, którą ciężko zmierzyć. Zaangażowanie Twoich pracowników, ich motywacja, efektywność nastawienie na cel, przygotowanie organizacji na efekt wdrożenia, zmiany procesowe, strukturalne i operacyjne, analizy, prognozy, raportowanie, zarządzanie, nadzorowanie, planowanie i wiele innych aspektów.

Dodatkową energię do dokończenia projektu można pozyskać i za pomocą dodatkowego czasu lub za pomocą środków finansowych. Dodatkowy czas można wykorzystać na złapanie oddechu, odświeżenie i regenerację zespołu projektowego. Można też doładować organizację energią poprzez szkolenia, wynagrodzenia lub stworzenie lepszych warunków pracy.

Niezbędny zasób projektowy nr 3: ŚRODKI FINANSOWE

Najprostszym zasobem do dyspozycji zasobem niezbędnym do realizacji projektów są środki finansowe. Środki własne lub obce. Jeśli cel jest słuszny, a efekt biznesowy z zakończonego wdrożenia satysfakcjonujący tak czy inaczej organizacja znajdzie sposób na zasilenie budżetu projektu.

Stosunkowo łatwo się pozyskuje dodatkowe środki finansowe na rokujące inwestycje, w stosunku do pozyskiwania energii i czasu na te projekty. Za środki finansowe nie odkupisz straconego czasu, ale możesz „dokupić” nieco energii, aby dotrzymać terminu realizacji. Dłuższy czas realizacji działa także na korzyść, rozkładając koszty inwestycji na dłuższy okres i ułatwiając pozyskanie środków na realizację.

Bez względu na typ projektu IT, który wdrażasz. Czy jest to dedykowane oprogramowanie, wdrożenie systemu czy może zmiany w istniejącej aplikacji. Te trzy zasoby są ze sobą połączone i zapewniają źródła mocy do realizacji projektu.  Jeśli Ty i Twoja organizacja dysponuje czasem, energią i odpowiednimi środkami finansowymi do zabezpieczenia interesów projektu, to Twoja inwestycja IT ma spore szanse na zakończenie z sukcesem, lub z rezultatem bliskim zakładanemu. W innym przypadku narażasz swój projekt na niepowodzenie. Pomocni mogą okazać się doradcy IT, którzy na etapie przygotowania projektu IT do realizacji, a także podczas realizacji zabezpieczą Twoje interfejsy w każdej z 3 kategorii i zwiększą prawdopodobieństwo Twojego sukcesu.

Kategorie: Projekty IT

Comments are closed.